Włoska Sól gruba morska wędzona 150g
Opis
Sól wędzona jest bardzo cenna i wartościowa w kuchni. Wędzona sól powstaje w wyniku naturalnego procesu wędzenia, bez środków przeciwzbrylających i innych dodatków. Co ciekawe, zapach soli niezwykle przypomina mięso. Stąd jej popularność w daniach nawiązujących do tradycyjnych potraw.
Sól wędzona po wędzonej papryce jest najczęściej używaną przyprawą przez wegetarian i wegan. Znalazła swoich wiernych miłośników głównie przez dostarczenie charakterystycznego smaku i aromatu przypominającego mięso. Sól wędzona jest jeszcze silniejszym nośnikiem smaku niż jej podstawowa wersja.
Proces wędzenia jest bardzo powolny. W związku z dużym nakładem pracy produkcję tej soli ogranicza się do niewielkich partii. Nie używa się jej jak soli klasycznej, wystarczy szczypta lub dwie, aby dodać intensywności potrawom. Sól wędzona to częsty składnik kuchni roślinnej. Idealnie komponuje się z warzywami i produktami sojowymi. Wędzona sól ma naturalne pochodzenie i smak, którego nie da się podrobić. Są różne rodzaje soli wędzonej np. sól morska wędzona albo czarna wędzona drewnem jabłkowym o łagodnie słodkawym i głębokim smaku. Sól wędzona jest idealna do zupy, sosów, twarogów i sałatek. Sól morska wędzona nadaje posiłkom smak i aromat wędzonego drewna. Moja sól wędzona to sól nie tylko dla smakoszy. Posiada niepowtarzalny, silny i niezwykle aromatyczny zapach dymu.
Sól wędzę na zimno, na drewnie bukowo-olchowym a na sam koniec procesu dodaje odrobinę jałowca.
Wędzona sól ma smak świeżej wędzonej żywności. Jest zatem odpowiednia do potraw, którym chcemy nadać smak wędzonki. Dodatkowo wzbogaci smak dań wegetariańskich, dając im właściwości smakowe i zapachowe podobne do wędlin bez użycia produktów pochodzenia zwierzęcego. Moja sól wędzona wzmocni smak potraw grillowanych, smażonych, pieczonych.
Proces tworzenia mojej soli jest kosztowny i pracochłonny, bo ta sól musi być wędzona przez wiele godzin i przewracana co godzinę.
Szczypta soli wędzonej nadaje potrawom fantastyczny dymny aromat.
Sól morska
Każdy rodzaj soli powstaje w zbiornikach wodnych: np. w morzach istniejących obecnie lub w czasach prehistorycznych. Solą morską nazywamy jednak te odmiany soli, które uzyskuje się poprzez odparowywanie wody ze współczesnych rezerwuarów słonej wody – głównie mórz, oceanów, ale również jezior. Trudno określić dokładną datę rozpoczęcia wydobywania soli morskiej, jednakże jej historia sięga z pewnością czasów prehistorycznych. Jedno z najstarszych odkrytych miast w Europie, bułgarska Solnitsata, powstało w szóstym tysiącleciu p.n.e. i zawdzięcza swój rozwój solankom. Z pewnością jednak od czasów Imperium Rzymskiego handel solą morską w obrębie całego świata antycznego był już rozwinięty i oparty w dużej mierze na pozyskiwaniu surowca z ośrodków nad Morzem Śródziemnym – jak podają starożytni historycy, m.in. Pliniusz i Tytus Liwiusz. W Chinach natomiast wspomina się o wydobyciu soli morskiej już w okresie dynastii Xia, czyli w drugim tysiącleciu p.n.e., choć legendy mówią nawet o istnieniu handlu solą w obrębie jeziora Yuncheng w szóstym tysiącleciu p.n.e. Szczytowy okres produkcji soli morskiej przypada na XIX wiek. Jednak w wyniku rewolucji przemysłowej znacznie poprawiła się też efektywność wydobycia soli kopalnianej, która swoją popularnością wkrótce prześcignęła sól morską. Mimo to sól morska jest do dzisiaj wydobywana w celach spożywczych w wielu miejscach na świecie: nad morzem Śródziemnym, na Wyspach Brytyjskich, w Skandynawii, w Chinach, Indiach, a także w rejonach Morza Martwego i wielu innych lokalizacjach.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.
Rafał Bławat
Idalna do przyprawiania mies, Polecam
Robert Lewandowski Lewandowski
Super się sprawdza w mojej kuchni,polecam każdemu!
Robert
Polecam!!!
L
Bardzo dobra
Smakosz
Najwyższa jakość
Koneser
Wszystko ok
Bydgoszczanin
Pierwsza klasa
Bydgoszczanin
Super
Pasjonat wędlin
Wspaniała jakość
Koneser
Polecam wszystkim
Dorota Orzelska
Jeśli chce się podkręcić smak wędzonki do potrawy, to ta sól jest jak znalazł.